Запись 16.03.2023

[:ro]Dl. Eugeniu Vizir, Director a.i., al Institutului Diplomatic al Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene[:]

[:ro]

La data de 16 martie curent în cadrul Seminarelor FRIȘPA cu 🧐 lecția publică ”RELAȚIILE MOLDO-FRANCEZE LA ETAPA ACTUALĂ” l-am avut în calitate de speaker pe Dl. Eugeniu Vizir, Director a.i., al Institutului Diplomatic al Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene.
👉Acțiunea, la care au participat studenții și profesorii Departamentului Relații Intrnaționale, s-a înscris în șirul de evenimente desfășurate în cadrul Zilelor studentului FRIȘPA a USM.
👩‍🏫Menționăm că lecția publică a fost moderată de Dna Cristina EJOV, dr., conf. univ., Șefa Departamentului Relații Internaționale, FRIȘPA.
✅ Cuvânt de salut a avut Dl Alexandru SOLCAN, dr., conf. univ., Decanul FRIȘPA, care a menționat că Franța prezintă un interes deosebit pentru Republica Moldova și asemenea acțiuni au o importanța esențială în formarea tinerilor specialiști în domeniul relațiilor internaționale.
🎙 În discursul său Dl. Eugeniu Vizir a vorbit despre activitatea sa profesională de 29 de ani în cadrul instituțiilor statale și misiunile diplomatice, în special cea de consul în Franța.
👉De asemenea, s-a referit la stabilirea relațiilor diplomatice și începutul dialogului moldo-francez menționând faptul că, pentru Republica Moldova, Franța era și este un partener important în găsirea locului pe arena internațională.
🤝 Vizitele la nivel înalt din ultima perioadă demonstrează lărgirea domeniilor de colaborare de la cel spiritual, pe filiera francofonă, care predomina la începutul relațiilor moldo-franceze, la cele politic și economic. Un succes remarcabil este începutul colaborării cu Agenția Franceză pentru Dezvoltare (AFD) din 2020.
✅ Întrevederea a purtat un caracter constructiv și s-a finalizat cu tradiționala rundă de întrebări – răspunsuri grație căreia studenții au avut un fericit prilej de ași consolida cunoștințele în pregătirea profesională.

[:]